Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret441640

Murat Kaymak

Dikkat Eksikliğinin Nedeni Teknoloji

Dikkat Eksikliğinin Nedeni Teknoloji

Uzun süre bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren çocuk, dikkat eksikliği sorunu yaşıyor. Çocuklar bilgisayar ve TV başında yarım saatten fazla zaman geçirmemeli

Çocukların uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında oturması, oyun oynaması dikkat eksikliğine neden oluyor.

Çocuk gelişim ve eğitim uzmanları, çocukların günde yarım saatten fazla bilgisayar ya da televizyon başında zaman geçirmemesi gerektiğini belirterek Aileler çocuklarına vakit ayırmalı, birlikte çeşitli sosyal aktiviteler yapmalıdırlar. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte bu tarz davranış bozukluğu olan çocukların sayısının da arttığını görmekteyizdediler. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Ayşim İncesulu, günümüzde elektronik aletlerin artması, çocukların daha çok televizyon izlemesine, bilgisayar oyunları oynamasına neden olduğunu vurgulayarak, Örneğin atari oyunlarındaki, kısa sürede çabuk değişen ekran görüntüleri, beyni anında değiştirme ve değişik şeyleri izlemeye odaklıyor. Dolayısıyla uzun süreli aynı materyalle çalışmak için oturan bir çocuk, materyalin çabuk tükenmesini bekliyor, çabuk tükenmeyen bir materyalle de çalışabilme alışkanlığı olmadığı için yoğunlaşamıyor, dikkat eksikliği ortaya çıkıyor dedi.

Özellikle 3-6 yaş arası çocukların anne babasıyla zaman geçirmesinin önemine değinen İncesulu, Elektronik oyuncaklardan çocuklarımızı uzak tutalım, evde birbirimize gerekli zamanı ayıralım. Herkesin televizyon seyrettiği, bir şeyler atıştırdığı birliktelik, birliktelik değildir. Birlikte olmak bir şeyleri paylaşmaktır, sorunları çözmek, birbirini dinlemek, bir aktivite yapmaktır. Dikkat eksikliğini özellikle okul öncesi dönemde fark etmek ve profesyonel destek almak oldukça önem taşır. Tedavi edilmezse başladığı işi bitiremeyen, tek başına çalışamayan, yaratıcı düşünemeyen, problem çözme yeteneği gelişmemiş bireyler ortaya çıkar. Hatta evlendiklerinde ya da iş hayatlarında da sorunla karşılaştıklarında olumsuz sonlandırırlardiye konuştu.

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 27° 13°
Saat