Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret441701

Murat Kaymak

Aydın Olmak Yetmez Aydınlatan Olmalı!

Bugün Öğretmenler Günü... Ne zaman öğrenmek, öğretmek, aydınlatmak gibi kavramların içinde tepinmeye çalışsam, ilk Rousseau 'nun sözünü anımsarım:

''Toplumu aydınlatmak, yönetmekten zordur.''

Bugün yeryüzünün her coğrafyasında yönetim var. İyi ya da kötü. Demokratik ya da değil. Zengin ya da fakir. Ama yeryüzünün her coğrafyasında aydınlanma yok...

Sadece ülkemizde değil, aydınlanma ateşinin sönmediği her toprak parçasında başrolü hep öğretmenler oynamıştır. Bu anlamda bir toplum öğretmenleri kadar aydındır, desek yanlış tanım yapmış olmayız.

Aydınlanma ateşine nefes tüketen yorgun öğretmenlerimiz belki de bu satırları okurken hafiften gülümseyip, ''Türkiye'de öğretmenlerin ne kadarı aydın ki'' diyebilir.

Haklılık payı yok değil... Ama ben yine de, her şeye ama her şeye karşın, toplumumuzun en dinamik, karanlığa karşı mücadeleye en açık kesiminin öğretmenler olduğunu düşünüyorum.

Yaşamını sürdürebilmek için ikinci iş yapmak durumunda kalan, biraz sesini yükseltse soluğu sürgün yerlerinde alan öğretmenlerimize 21. yüzyılın eşiğinde daha büyük sorumluluklar düşüyor.

Salt öğretmen olmak, aydın olmak yetmiyor, aynı zamanda aydınlatan olmak gerekiyor. Öğretmen, aydın, geleceğin yapısına harç taşıyan kişidir. Bu harcı taşımak yerine, bugünkü yapının haracını yiyen aydınları gören öğretmenlerimizin canı sıkılabilir ama, morali bozulmamalı.

Rakamlarla öğretmen

Eğit-Sen'in geçen yaz sonu Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Adıyaman, İçel, Bursa, Kırklareli, Şanlıurfa, Samsun, Zonguldak, Kocaeli, Antalya, Balıkesir, Trabzon'da 954 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptırdığı bir araştırma, öğretmenlerin sorunlarını ve sorumluluklarını ortaya koyuyor.

100 öğretmenden 42'si ülkenin temel sorununun eğitim olduğunu düşünüyor. 52'si eğitimin en önemli sorunu olarak kötü yönetimi görüyor.

Öğretmenlere sormuşlar:

- Mesleğinizden memnun musunuz, olanağınız olsa meslek değiştirir misiniz?

Yüzde 53'ü mesleğimden memnunum, yüzde 9'u bunu hiç düşünmedim, demiş. Mesleği değiştirmek isteyenlerin oranı yüzde 33.

Yüksek bir rakam!

Tekrar öğretmen olmak ister misiniz, sorusuna yüzde 46 hayır, yüzde 37 evet yanıtı verilmiş.

Mesleğini sevmeyen öğretmenin başta vurguladığımız işlevlerini tam olarak yerine getirmesi zor. Bu rakamlar, işlevini yerine getirenlerin oranını da ortaya koyuyor.

En büyük eksikliğiniz nedir, sorusuna yüzde 48'i hizmet içi eğitim yanıtını vermiş. Demek ki öğretmenimizin de eğitime gereksinimi var. Zaten öğrenmeyi okulla başlayıp biten bir sorumluluk olarak görmemek gerekiyor.

Öğretmenlerimizin maaşı AB ülkelerinden 7-10, Şili, Endonezya gibi yakın kulvarda olduğumuz ülkelerden 2-4 kat daha düşük.

İstanbul'un çeşitli semtlerinde 600 öğrenciye sormuşlar:

- Öğretmeniniz sizi dövüyor mu?

Öğrencilerin yüzde 32'si bazen, yüzde 25'i nadiren, yüzde 4'ü her zaman, yüzde 41'i hiç karşılığını vermiş.

Şiddet oranı yüksek. Öğretmenin vurduğu yerde gül biter, o da tutar başbakan olur dememek gerekiyor!

Sorunlarıyla, sorumluluklarıyla öğretmenlerimizin genel görünümü böyle. Bütün bunlara karşın öğretmenlerimizin toplumsal gelişmeye etkilerini unutmamaları gerekiyor.

Öğretmenlerimin tümünün yaşamımda izi var. Lise 1'de edebiyat öğretmenimiz Gündüz Murgul yazılı sınavdan sonra şöyle demişti:

''Balbay, el yazın kötü olduğu için bir not kırdım, 9 verdim. Edebiyata devam et...''

Yaşasınnn demiştim, öğretmenim böyle söylediğine göre ben bu alanda bir şeyler yapabilirim!

 

ankcum@ttnet.net.tr

 


Yorumlar - Yorum Yaz


Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 27° 13°
Saat