Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam121
Toplam Ziyaret441701

Murat Kaymak

Yetişkin Eğitimi ve Cumhuriyet...

Erdal Atabek

Cumhuriyet dönemi, Türkiye'de ''yetişkin eğitimi'' nin başarıyla uygulandığı dönemdir. ''Millet mektepleri'' , okur-yazar oranı çok düşük bir topluma yeni kabul edilen Latin alfabesiyle okuma-yazma öğretirken dünya ölçeğinde bir işi başarıyordu. Atatürk çok iyi biliyordu ki, eğitilmemiş insanlar geleceğe kazanılmamış insanlardır. Onun için de eğitime verdiği önem her alanda görülmektedir. Bir toplumun uyanışının sadece okul döneminin öğrencileriyle olamayacağını da bildiği için ''yetişkin eğitimi'' ne çok önem vermiştir.  ''Millet mektepleri'' tek örnek olarak kalmamış, ''Halkevleri'' ile yetişkin eğitiminin sürekli olması sağlanmak istenmiştir. ''Halkevleri'', adı üstünde bütün halka açıktır. Buralarda okuma-yazma kursları, biçki-dikiş kursları, arıcılık, halıcılık gibi üretici çalışmalar; müzik, tiyatro gibi sanat alışmaları yoğun biçimde ''yetişkin eğitimi'' yapan programların uygulamalarıdır. Köylerde ''Köy Odaları'' daha büyük yerleşim yerlerindeki ''Halkevleri'' nin köylerdeki modelidir. ''Köy Odaları'' , toplanılan, köye gelen gazetenin okunduğu, öğretmenin, köy ileri gelenlerinin söyleştiği, yorumlar yaptığı bir toplantı yeridir, birlikte yaşanan eğitimin bir uygulamasıdır.

Köy Enstitüleri, yetişkin eğitiminin kırsal yerleşim birimlerine en etkin ulaştığı modeldir. Buralarda eğitilen köy çocukları, köylere zoraki giden, geldiği yerlere ne zaman döneceğini özlemle bekleyen öğretmenlerin yerine geçecek, köylere yerleşerek üretime, eğitime öncülük edecek ''halk rehberleri'' olarak yetişiyorlardı. Bugün sıkıntısı giderek artan, nasıl sağlanacağı bilinemeyen köyün üretim, eğitim, sağlık sorunları için yetişen bu ''halk rehberleri'' , kökleri budanarak ortadan kaldırılmasaydı, Türkiye bugünkü durumundan onlarca yıl ileride olurdu. Bugün, Köy Enstitüleri'nden yetişen insanlarımızın, bu köklü aydınlarımızın kültürümüze katkıları bile bu çalışmanın ne denli etkili olduğunu anlatmaya yeterlidir. Hasan Âli Yücel' i ve İsmail Hakkı Tonguç' u yeniden saygıyla anıyoruz.

''Yetişkin eğitimi'' , Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temelidir, Atatürk düşüncesinin en etkili kararıdır.

****

Ne yazık ki, Cumhuriyetimizin 75. yılında toplumun ''yetişkin eğitimi'' ni televizyonlar üstlenmiş görünüyor. Yazık ki deyişimizin nedeni, özel televizyonların çoğunun bu eğitimi, küfürlü yerli filmler, cinsel doyumsuzluğu gıdıklayan sulu programlar, hiçbir kültürel değer taşımayan lagara lugara ile yapmakta oluşudur. TRT'nin 1., özellikle 2. ve eğitim kanalı olan 4. kanalları ile NTV yayınlarını, Discovery Chanal, Animal Planet ile öteki kanalların bazı seçilmiş programlarını ayrı tutmak hakbilirliktir. Ancak, özellikle ''birinci zaman'' olan 20.00 ile 22.00 arasındaki programlarda yer alan haberler, yerli eğlence programları ve diziler, izleyenlere herhangi bir kültür-sanat değeri katmaktan uzaktır. Bu da ''yetişkin eğitimi'' için etkili çok önemli bir aracın, televizyonun, kötü kullanılışıdır. Oysa halkın eğitimi için televizyon, yerine başkası konulamayacak derecede önemli bir kitle iletişim aracıdır. Görsel ve işitsel etkilerin ''senkron-eşzamanlı'' kullanımıyla küçük çocuklardan ileri yaşlara kadar her yaş grubuna ulaşan bu aracın doğru kullanılması bir kamu görevidir, bir toplum sorumluluğudur.

''Yetişkin eğitimi'' bir kamu hizmetidir, ama ne yazık ki kamu yöneticileri konunun farkında değildir. Gelmiş geçmiş hükümetler, konunun sözünü bile etmezler. Siyasal partiler olayı ne önemserler, hatta ne dile getirirler. Toplumun genel anlayışı, eğitimin okulla başlayıp okulla bittiğidir. Kendi meslek dergilerini, meslek kitaplarını bile okuyanın çok azınlıkta olduğu bir kültür yalınkatlığına düşülmüştür.

İşte böyle bir dönemde, böyle bir ortamda, Cumhuriyet gazetesi toplumun kuruluşla başlayan bir okulu olmuştur. Seçtiği konularla, konuları işleyiş biçimiyle, ekseninin doğrultusuyla, olaylara koyduğu tanılarla, öngörüsüyle topluma bir kültür öncülüğü yapmaktadır. Şimdi Cumhuriyet-Radyo ile artan etkinlik, ''yetişkin eğitimi'' nin yeni bir kazanımı olmaktadır. Cumhuriyet, ''İnternet'' e girişiyle yeni bir adım atmıştır. 

11 Mayıs'la başlayan hafta ''Yetişkin Eğitimi'' haftasıdır. Bu haftanın geleceğe yönelik programların düşünülmesi için bir adım olması, geleceğin hazırlanması için en önemli adımlardan birisidir.

Cumhuriyet-11 MAYIS 1998 PAZARTESİ


Yorumlar - Yorum Yaz


Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 27° 13°
Saat