Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret442416

Murat Kaymak

Kafatasındaki Sır

Gürcistan’da bulunan 1.8 milyon yıllık fosiller ilk insana ait olabilir

Gürcistanda insanlık tarihine yeniden ışık tutan kafatası ve ilk insana ait kalıntılar bulundu.

Independent ve Daily Telegraph gazetelerinin haberlerinde, başkent Tiflise iki saat uzaklıktaki Dmanişi kazı alanında bulunan ilk insana ait kafataslarından birinin 1.8 milyon yıllık olduğu belirtildi.

Bölgede bulunan kafatasları, çene kemikleri, kol ve bacak kemiği parçalarının, insanın atalarının, Afrikadan Avrasyaya sanılandan daha önce, yaklaşık 800 bin yıl önce göç ettikleri ve tekrar Afrikaya dönmeden burada uzun bir evrimsel süreç geçirdikleri fikrini verdiği kaydedildi.

 

Beyinleri küçük, boyları kısa

Keşif, Guildforddaki İngiliz Bilim Festivalinde açıklanırken Gürcistan Ulusal Müzesinin müdürü Prof. David Lordkipanidze, iki erkek ve 3 kadının kalıntılarından oluşan fosillerin, modern insanın öncüsü homo erektusun ilk örnekleri olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Lordkipanidze, Dmanişide insan kalıntılarının yanında taştan aletler ve hayvan kemiklerinin bulunduğu, bunun, bu insanların eti yemek için hazırladıkları anlamına gelebileceğini kaydetti.

Lordkipanidze, homininler adı verilen bu insanların, homo erektuslardan daha ilkel göründüğünü, beyinlerinin homo erektuslarınkinden yaklaşık yüzde 40 oranında daha küçük ve 1 metre 44 santimetre ile 1.5 metre arasındaki boylarının homo erektuslardan daha kısa olduğunu bildirdi.

Cumhuriyet 10.09.2009

Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 23° 13°
Saat