Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret441447

Murat Kaymak

Liseler imamhatip olursa...


TÜRKER ALKAN

Prof. Yusuf Ziya Özcan sıradan bir kişi değil. Binlerce hukuk profesörünün, on binlerce hukuk öğrencisinin bağlı olduğu YÖK'ün Başkan'ı! Çeşitli dallarda öğrenim gören milyonlarca üniversite öğrencisi ona bağlı.
Bu gençler, hakkı, hukuku, yasalara saygıyı, hukuk devletinin ne olduğunu sayın Özcan'dan öğrenecek! Bu inançla çocuklarımızı üniversiteye gönderiyoruz.
Ve Yusuf Ziya Özcan hukuk anlayışını sergiliyor: "Hukukun arkasından dolanacağız!" Al bakalım! Eğitimden sorumlu bu kişinin, bu anlayışla çocuklarımıza iyi örnek olduğunu söyleyebilir miyiz?
Hukukun arkasından nasıl dolanacağını da söylüyor: Liseleri imam-hatip okullarına dönüştürecekmiş! Böylece Danıştay'ın kararını etkisiz kılacak.
Liseleri imam-hatip okuluna dönüştürme önerisi iki bakımdan yersiz. Birincisi, Türkiye, Allah'a şükür henüz bir din devleti değil. 7VKP dinci bir parti değildir' diyen Başbakan'ın da böyle bir projeyi desteklememesi gerekir.
Liseleri imam-hatip okullarına dönüştürseler ne mi olur? Bunun yanıtı basit: Yerden göğe küp dizseler, en altındakini çekseler...
Çıkacak gümbürtüyü YÖK'ün aklı başında üyeleri de sezmiş olmalı ki, "Bu, sayın Özcan'ın şahsi fikridir" diye açıklama yapmak zorunda kaldılar.
İkincisi, ne zamandır YÖK ortaöğretimin planlamasını yapıyor?
Bu, YÖK'ün değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevidir. Nitekim Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu açıklama yaparak "Bu konu benim sorumluluk alanına girer," dedi. YÖK Başkanı da bunu pekala bilir.
Büyük bir ihtimalle gündem ve zemin oluşturmak için bu konuyu açtı.
Liselerde seçmeli ders olarak din, Kuran, namaz., dersleri konacakmış...
Seçmeli mi?
Erkeksen seçme! Üstelik bugün seçmeli olan dersin yarın zorunlu hale getirilmeyeceğinin hiçbir garantisi yok.
Belki de en önemlisi eğitimin farklı kademelerini ve dallarını bir arada tutacak bütüncül bir görüş, anlayış ve felsefeyle yönlendirilmesidir.
Örneğin bundan önceki Milli Eğitim Bakanı öğretimi ezbercilikten kurtaracağını, yaratıcılığı ön plana çıkaracağını söylemişti. Bunu yapabildiğini sanmıyorum. Ama en azından niyetlendi.
Şimdiki Bakan'ın, buna benzer bir hedef koymasa da, halefinin amacını benimseyeceğini sanrım.
YÖK Başkanı'na ve onun gibi düşünenlere şimdi sormak gerekmez mi: Eğitimin kalitesini yükseltmenin, çocuklarımızı ezbercilikten kurtarmanın, yaratıcılığı geliştirmenin, çağdaş dünyayı yakalamanın yolu olarak bula bula liseleri din okuluna dönüştürmeyi mi buldunuz?
Ufkunuz bununla mı sınırlı?
t.alkan@yahoo.com.tr

13.12.2009/Radikal

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 25° 13°
Saat