Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret441703

Murat Kaymak

Beden Eğitimi

BARBAROS TALI

Beden eğitimi; bireyin beden ve ruh sağlığının gelişmesi için yapılan hareketlerin tümü olarak tanımlanıyor. Büyüme ve gelişme davranışlarının oluşmasını sağlayan önemli bir eğitim alanı olarak biliniyor. İlköğretim programında temel, özelleşmiş ve sportif hareket becerileri yer alırken; lise eğitiminde kuvvet ve koordinasyon gelişimi sağlanmakta, branşlararası transfer becerisi kazandırılmakta, kurallara uyum ile kazanma ve kaybetmeyi kabullenme öğretilmekte. Ülkemizde pek rağbet görmeyen yetenek seçimini okullarında uygulayarak kulüplerin altyapılarına sporcu yönlendiren, okul takımlarında antrenörlük yapan beden eğitimi öğretmenleri ise dertliler. Araştırmalarda en çok ders saatlerinin azlığı ile araç, gereç ve alan yetersizliğinden şikâyet ediyorlar.

Anlaşılıyor ki araştırma sonuçları Talim ve Terbiye Kurulu üyelerine ulaşmamış durumda. Kurulun web sitesinde yer alan haftalık programda beden eğitimi dersleri, ilköğretimin beşinci sınıfına kadar ikişer saat; altı, yedi ve sekizinci sınıflarda birer saat olarak gözüküyor. Lise döneminde ise yeni alınan karara göre öğrenciler dokuzuncu sınıfta haftalık iki saat beden eğitimi dersi yaparlarken, bu süre 10, 11 ve 12nci sınıflarda bir saate indirilmiş durumda. Kurul üyeleri, okul içindeki dersliklerin dışında, farklı bir alanda ve giysi değiştirilerek yapılan beden eğitimi derslerine ayrılan bir saatin, öğretilecek hareketleri yapmaktan çok hazırlık ve ısınma bölümlerine ancak yettiğini bilmiyorlar. Geçen yıl yapılan Spor Şûrasına katılan tabii üyeler arasında bulunan Kurul Başkan Vekili Merdan Tufan ise Spor Kültürü ve Sporla Eğitimkomisyonu tarafından verilen raporun,Okulöncesi, ilk ve ortaöğretimin sorunlarıbaşlıklı bölümünde yapılan, daha önceki Şûralarda alınmışHaftada en az üç saat spor eğitimikararının kurumunca benimsenmediği eleştrisini ne duymuş ne de okumuş anlaşılan... Çözüm olarak, öğrencilerin seçmeli ders hakkından yararlanarak ders süresini bir yerine üç saate çıkarabileceklerini söylemiş Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada. Hem Merdan Tufana hem de Kurul üyelerine, çocuklarımızın sosyalleşmesine sanat, müzik ve sporun birlikte katkı yaptığını; her bir dalı tanımak, öğrenmek ve uygulamak için eğitim ve öğretim döneminin en ideal ortamı yarattığını hatırlatmak gerek. Eğitimin talim kısmının kaldırılması durumunda ise terbiyenin ancak yumurta ile yapılabileceğini de anlatmak lazım.

Milli Eğitimi, dini eğitim haline getirdiği için sıkça eleştirilen, devir teslim töreninde milli eğitimin otomatik pilota bağlandığını bizzat söyleyen önceki bakan Hüseyin Çelikin kabin görevlileri mi veriyor bu kararları? Yoksa yeni bakan Nimet Çubukçunun icraatı mıdır bilemiyoruz. Ancak bu ekibin sorgulama ve araştırma yerine söyleneni akılda tutma üzerine kurulu eğitim anlayışlarında hareketin sportif anlam taşımadığını ve de kızlı erkekli yapılmasının pek hoş karşılanmadığını iyi biliyoruz.

7 Aralık 2009-Cumhuriyet

Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 27° 13°
Saat