Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret441705

Murat Kaymak

Öğretmene Yatırım

MÜMTAZ SOYSAL

MEMURLARCA kararlaştırılan uyarı girişiminin Öğretmenler Gününden hemen sonra gelişi, bilinçli olmasa bile anlamlı bir rastlantı olarak iyi değerlendirilmelidir. Çünkü, hem kamu çalışanları içinde öğretmenlerin önemli bir yeri var, hem de geçim koşulları açısından en zor durumda olanların başında yine onlar geliyor.

Dünkü Cumhuriyette o konuya ilişkin olarak verilen rakamları tekrara gerek yok; katlanılması zor bir yürek burkulması veriyor o sayılar.

Özellikle başta ülkelerdeki durumlarla karşılaştırılınca.

En başta, Türkiyenin henüz devrimlerini tamamlamamış, geliştirilmesi gereken bir ülke olduğu için. Sonra da eğitim sözünün en çok edildiği, her yanlışın ya da geriliğin hep eğitim eksikliğine bağlandığı, kutsal kitabının bileOku diye başlamasına olağanüstü değer verildiği, ana babaların çocuklarını iyi eğitmek için en ağır özverilere katlandığı ülke burasıdır da onun için.

Böyle bir ülkede öğretmenin bu denli yoksullaştırılması ve sıkıntıya sokulması olacak iş değildir. Öğrenmeyi ve öğretmeyi laf ve kavram olarak bunca yücelten bir toplumun öğretmeni bu ölçüde aşağılatıcı bir geçim düzeyine düşürmesi affedilmeyecek bir ayıptır.

Şimdi en basitinden alalım: Müthiş bir zihniyet değişimine başlangıç olmak üzere, bütün öğretmen aylıklarına birden bire yüzde yüz zam yapılsa, Türkiye Cumhuriyeti batar mı? Böyle bir zamla devlet bütçesindeki artış ne kadar yüksek olursa olsun, bilin ki, ardından getirilecek ve ailelerin gelir düzeyine göre ustaca ayarlanacak bir eğitim vergisi toplumun bütün kesimlerinde hoşgörüyle karşılanacak, hatta çok kişi aşka gelip bağışlarda bulunacaktır. Yeter ki, o coşku yaratılabilsin. O coşku, çocuk okutanlardan daha çok, fabrikalarında, şirketlerinde, büyük kuruluşlarında, holdinglerinde insan çalıştıranları sevindirecektir. Sık sık, iyi yetişmiş elemansözü eden, çalıştırdıkları insanların eğitimsizliğinden yakınan onlar değil midir?

Daha doğrusu, hepimiz En doğru yatırım eğitimdirdemiyor muyuz?

Peki, eğitim yatırımı demek, okul binaları yapmak, derslik sayısını arttırmak mıdır? Öğretmenin hepsinden önce gelmesi gerekmez mi? Yalnız aylığını yükseltip geçimini kolaylaştırmak açısından değil, kendisini sürekli yenileyebilmesi, eksiklerini gidermesi, gelişmesini tamamlaması, maddeten de toplumdan saygı gören, onurlu bir kişi olması bakımından da...

Hepsinden önemlisi, iş güvencesi ve mesleğinde süreklilik duygusuna sahip olması için. Ne kadar süreceği belirsiz bir sözleşmeyle pamuk ipliğine bağlanmış öğretmenlik hem kişiyi huzursuz eder, hem de başkalarına dudak büktürür.

Oysa, bilen bilir, öğretmenlik, her düzeyinde, mesleklerin en güzelidir. Küçümsenmeyi asla hak etmez.

mumtazsoysal@gmail.com

25.11.2009-Cumhuriyet

Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 27° 13°
Saat