Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret441447

Murat Kaymak

Eğitimde Beslenme ve Sporun Yeri Neresi?..

SADIK ÇELİK

Okullar, hem zihinsel hem bedensel olarak sağlıklı bireyler yetiştirmek zorundadırlar. Bu yüzden okullarda verilen eğitime gösterilen önem kadar çocuklarımızın buralarda neler yediğine de dikkat etmeliyiz. Bir yemek üreticisi olarak, okul yemekhane, kantin ve kafeteryalarının daha sık denetlenmesi ve buralarda satışı yapılan yiyeceklerin, içeceklerin sağlıklı olup olmadığının sorgulanması gerektiğine inanıyorum.

Beslenme ve spor eğitim uzmanlarının belirttiğine göre 10 yaşından itibaren çocuklar çok hızlı bir gelişim sürecine girerler. Bu gelişim sürecinde aşırı, tek tip beslenme ve yetersiz aktivite vücutta yağ dokularının artmasına, şişmanlığa ve gelişim bozukluklarına sebep olur. Dünya nüfusunun neredeyse 1- 1.5 milyarı obeziteyle savaşıyor. Diğer tarafta ise dünyada tam 1 milyar insan açlıkla boğuşuyor. Türkiyede yapılan çalışmalar gösteriyor ki, çocuklarda 6-10 yaş arası yüzde 15 şişman çocuk bulunmaktadır. Çocuk ve gençlerde şişmanlık sorununa paralel sağlık problemleri de gözlenir. Çocuklarda şişmanlığa yatkınlık yaratan aşırı, sağlıksız gıda alımından ve yetersiz fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır.

***

Vücuttaki fazla yağlanma çocuklarda uyku düzeni bozukluğu, kalitesiz uyku sonucunda okul performansında ve öğrenmede düşüş, eklemlerde rahatsızlıklar, dolaşım ve gelişim bozuklukları, kalp ve damar hastalıkları, kanser, psikolojik, sosyal ve bunlar gibi bazı rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. İlköğretim çağındaki çocuklarımızın ailelerine ve okul yöneticilerine bu noktada büyük sorumluluklar düşmektedir.

İlköğretim ve liselerdeki kadar üniversitelerde yaşanan ciddi beslenme sorunları da ailelerinden uzakta yaşamalarından dolayı üniversite öğrencilerini daha fazla etkiliyor. Ülkemizde üniversitede eğitim gören öğrencilerin neredeyse yüzde altmışı öğünlerine 1 TL bile ayıramazken, onlardan okul sonrasındaki hayatlarında bencil olmayan, önce kutsal değerler taşıyan yurttaşlar olmalarını bekleyemezsiniz.

Maddi yetersizlikler öğrencilere, mecburen bol ve ucuz olan karbonhidrat oranı yüksek besinleri tercih ettiriyor. Üniversite yemekhane müteahhitleri öğrencileri müşteri gibi gördüklerinden karbonhidrat bakımından zengin protein bakımından fakir, sebze ve meyvenin ağırlıkta olmadığı ucuz mönüleri hak edilmeyen fiyatlara satıyorlar. Sonuç olarak üniversite gençlerimiz sağlıksız, dengesiz ve yetersiz besleniyorlar.

***

Gençlere beslenmenin öneminden bahsedildiği kadar fiziksel aktivitenin öneminden de bahsedilmeli. Okullarımızda halen beden eğitimi dersi haftada bir gün seçmeli olarak ya yapılıyor ya yapılmıyor; daha önce de sözünü ettiğimiz gibi egzersiz yapmayan; doğru, yeterli beslenmeyen çocuklarda öğrenme bozukluğu, vücut gelişimi problemleriyle karşılaşılması olası.

Öncelikli olarak okullarda sağlıklı, dengeli beslenme ile ilgili derslerin öğrencilere okutulması, öğrencilerin bilinçlenmesinin sağlanması ve beden eğitimi ders saatlerinin haftada en az üç kez 1-2 saat olacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Bu işleyişi bilen biri olarak, üniversitede kıt imkânlarla okuyan gençlerimizin sırtından ticaret yapılmasını doğru bulmuyorum. Yurt ve okul yemekhaneleri yemek servisini sağlayan özel işletmelerden, müteahhitlerden kurtarılmalıdır. Öğrenciler müşteri olarak görülmemelidir. Tıpkı ABD ve ABde olduğu gibi devlet okulları kendi yemekhanelerini kendileri işletmelidirler.

Bizler geleceğimizin yatırımı olan çocuklarımıza ve gençlerimize daha fazla özen göstermeli ve onları bu konuda da doğru eğitmeli ve korumalıyız Unutmayın, eğitimin kökleri acı, meyvesi tatlıdır. Türk toplumu olarak bu meyvelerin tadına bakmak istiyorsanız siz de sınırsız sayıda çalışmalardan birine sabırlıca destek olabilirsiniz.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 25° 13°
Saat