Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret441644

Murat Kaymak

KULAK, GÖZDEN HIZLI

İngiliz bilim insanlarınca gerçekleştirilen son bir araştırmaya göre uyarımlara gözlerimizden daha önce tepki veren kulağımız, gözlerimizi de uyarıyor. Araştırmacılar deneklere sesler dinlettiklerinde, beynin görme merkezindeki uyarıların daha iyi algılandığını görmüşler. Deneklere yaklaşan sesler en etkilileri olsa da çok kısa süreli sesler bile gözleri etkiliyor.

Bilim insanları bu durumu ilkel bir reflekse bağlıyor. Yaklaşmakta olan obje ne kadar çabuk hissedilirse, düşmandan o kadar çabuk kaçmak mümkün. Araştırma sırasında deneklere bazı sesler dinletilirken, görme merkezi de kısaca TMS (transkranyal manyetik uyarım) tekniğiyle uyarılmış. Teknik şöyle işliyor: Manyetik alanda üretilen zayıf elektrik akımları beynin görme merkezine iletilmekte. Bu şekilde denekler ışık noktacıkları (fosfenler) görüyorlar. Belli başlı durumlarda fosfenleri görünür kılmak için küçük bir uyarım yeterli olmakta.

Glasgow Üniversitesi’nde Vincenzo Romei ile çalışan araştırmacılar şimdi önceden duyulan sesler sayesinde deneklerin elektrik uyarımlarına karşı daha duyarlı hale geldiklerini kanıtladı. Denekler kısa bir süre öncesinde sesler duyduklarında neredeyse iki milsi fosfen görmüş. Hareket etmeyen veya deneklerden uzaklaşan sesler daha az etkili olmakta. Mesela yalnızca seksen milisaniyelik bir ses bile görsel korteksi daha duyarlı hale getirmekte. Seslerle güçlenen görme duyusu, evrimin, “saldırganlardan” korunmak zorunda kalan hayvanlara bahşettiği bir yetenek diyor Romei. Hayatta kalabilmek için hızla yaklaşan düşmana çabuk reaksiyon gösterebilmek çok önemli. Sonuçta ses uyarımları, görsel uyarımlara kıyasla daha hızlı işlenmekte. Anlaşıldığı üzere önceden duyulan bir ses, bunu takip eden görüntünün yorumunu etkiliyor.

Cumhuriyet Bilim Teknik/30.10.2009

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 27° 13°
Saat