Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret442415

Murat Kaymak

YENİ YETENEKLER BEYİNDE AK MADDEYİ ETKİLİYOR

Bilim insanları ilk kez, yeni yeteneklerin edinilmesi sırasında beyindeki ak maddenin ne şekilde değiştiğini izlediler. Örneğin hokkabazlık numaralarının öğrenilmesi sırasında işlenen görsel bilgiler anlaşıldığı üzere yalnızca sinir hücrelerinin bulunduğu gri maddeyi değil, beyin hücrelerinin bağlantılarından ve uçlarından oluşan ak maddeyi de etkilemekte.

İngiliz bilimciler üç topu havada çevirmeyi öğrenen katılımcıların beynini altı haftalık alıştırmadan önce ve sonra incelemiş. Oxford Üniversitesi’nden Jan Scholz ve arkadaşları beyindeki değişimin alıştırmaların bırakılmasından dört hafta sonra bile devam ettiğini söylüyor. Manyetik rezonans tomografisiyle ak maddenin mikro yapısını ve gri maddedeki değişimleri de izlemişler.

Beynin dış bölümlerini meydana getiren gri maddenin öğrenme sırasında değiştiği uzun bir süredir biliniyordu, İngiliz araştırma ekibi şimdi ilk kez ak maddedeki değişimleri de saptadı. Ancak gri ve ak maddedeki değişimler illaki aynı zamanda meydana gelmiyor. Dahası bu iki madde aynı kişide farklı derecelerde etkilenebiliyor ki bilim insanları bundan iki maddenin birbirinden bağımsız olarak biçimlendiği sonucunu çıkarıyorlar. Altı haftalık çalışmadan sonra katılımcılar üç topu düşürmeden iki kez havada döndürmeyi öğrenmişler. Yani alıştırma kişiyi sadece ustalaştırmakla kalmayıp, beynini de değiştiriyor diyor uzmanlar.

Kaynak:Cumhuriyet Bilim Teknik

Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 23° 13°
Saat