Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret430675

Murat Kaymak

Okuma Notları

Okuma Notları
mkaymak68@gmail.com
“Pedagoji ve Praksis”
09/06/2011

 “Pedagoji ve Praksis”

Eleştirel Pedagoji akımı etrafında toplanan eğitbilimciler, özellikle eğitimin değeri, demokrasinin derinleştirilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi gibi noktalara yaptıkları vurgu ile bizatihi eğitimin kendisini bir “mücadele”ye indirgemiş olmalarıyla, kendi adıma takip etmeyi gerekli gördüğüm, yararlandığım kişiler olmuşlardır.

Freire, Apple, Giroux, Macedo, Peter Mclaren vd. Kuşkusuz her biri kendine özgü açılımlara, bakış açılarına sahip olmalarına karşın “eğitim hakkı”ndan, “demokrasi”den ve “eşitsizliklerle mücadele”den yana “radikal” ve “eleştirel” olmaları, temel ortak noktalarını oluşturmakta.

Eleştirel Pedagojinin Marksizm’le ilişkisi her zaman tartışmalı olmuştur. Marksizm’in bu eğitbilimcileri etkilediği kesindir. Ama onları tümüyle Marksizm’in içinde veya yeni bir Marksizm olarak görmek de mümkün olmasa gerek.

Neoliberalizmdeki yükselişe paralel, eleştirel pedagoji içinde yeni yönelimler gelişmekte. Bu yönelimlerin arasında kendisini doğrudan marksizmle ilişkilendiren, tanımlayan, eleştirel pedagojiyi marksizmle bütünleştirme çabasında olanlar da var. Bunların başında hiç kuşku yok ki Peter Mclaren geliyor. Onun düşüncelerine, analizlerine, eleştirel pedagoji içindeki yerine yeni bir sayfa açmanın zamanı sanırım gelmiştir.

Bu akımı takip eden okurlar Mclaren ismine yabancı değiller. Ülkemizde birçok makalesinin yanında üç kitabı yayınlanmış, İstanbul, Çanakkale ve Ankara’da konferanslar vermiş biri olarak Mclaren, bilinen bir isim.

Kırkın üzerinde eser vermiş, düşünsel gelişiminde önemli kopuşlar yaşamış biri olarak bu yayınlar onu tanımamıza yeter mi? Sanmıyorum.

Çünkü Ankara konferansında kendisi, Eleştirel Pedagoji dergisinin ilk sayısında yer alan makalesindeki düşüncelerinden çok uzaklaştığını, o makalede yazdıklarından çok farklı bir noktada olduğunu belirtti.

Mclaren’nin eleştirel pedagoji içindeki yerini, düşüncelerini anlamak için Türkçe olarak yayınlanmış dört kitabı içerisinde “Pedagoji ve Praksis” öne çekilmelidir diye düşünüyorum. Açıkçası Mclaren’nin “Devrimci Eleştirel Pedagoji” adını verdiği yeni yönelimini, bu kitapta, bütün yönleriyle görebilmemiz mümkün. Ardından “Devrimin Pedagojisi” ve “kapitalist İşgalciler” ile sürecek olan bir okuma eylemi ile bu yeni yönelimin fikri argümanları bir bütün olarak görülebilir.

“Pedagoji ve Praksis”, Mclaren ve Kolombiyalı eğitbilimci Nathalia Jaramillo’nun birlikte kaleme aldıkları makalelerden oluşan bir seçki.

Yazarların “Giriş” bölümünde belirttikleri üzere bu çalışma, kendilerinin akademik kariyerlerini geliştirme adına yapılmış değildir. “Pedagojik olanı”, “politik açıdan daha bir bilgiye” dayandırma, “politik olanı da daha bir eleştirel pedagojik kılmaya” çalıştıkları, “geniş bir politik mücadeleye katılma” adına var edilmiştir.

Diyebilirim ki bu kitapta yer alan makaleler, Mclaren ve Jaramillo’nun katıldıkları, parçası oldukları mücadelenin fikri formülasyonlarını içerdiğini söyleyebiliriz.

Eğitim sorunları, tıpkı diğer toplumsal sorunlar gibi kendine özgü niteliklerine rağmen politik ve ideolojik olarak ele alınabilir. Politika ve ideolojiden arındırılmış olduğu iddia edilen bakışaçıları ise olsa olsa kötü bir politik duruş ve berbat bir ideolojik bakış olabilir. Eğer siz, toplumsal olanı dil ile analiz ediyorsanız politik ve ideolojik olandan kaçamazsınız. Mclaren ve Jaramillo’nun bu eserde eleştirel pedagojiyi tam da böyle kavradıklarını söyleyebilirim.

Mclaren ve Jaramillo, kitapta Bush döneminin önemli siyasi gelişmeleri bağlamında, kendi eleştirel pedagoji anlayışlarının ne olduğunu etraflıca tartışmakta. Yukarıda da belirttiğim üzere, bu yeni pedagojinin adı “Devrimci Eleştirel Pedagoji”dir. DEP, bildiğimiz anlamda bir eğitbilim akımı olmanın çok ötesinde, küresel sömürüye, gericiliğe karşı küresel düzeyde direnişin, siyasi hareketin kendisi olarak inşaa edilmek istenen bir siyasal hareket olarak görülüyor ve bunun geliştirilmesinin öneminden bahsediliyor.

Mclaren ve Jaramillo, kendilerini böyle konumlandırınca doğal olarak bu mücadelenin örgütsel yapısı ve araçları üzerinde de durmaktalar. Örneğin sınıf mücadelesi, devletin durumu gibi. Ayrıca alternatif yaşam biçimi olarak sosyalizmin özellikleri ve bunun nasıl inşaa edileceği de tartışılmakta. “Tanrının Doperman Köpekleri”ne karşı benimsenen sosyalizm, “işçi sınıfını (küresel işçi sınıfı) dönüşümün temel aktörü” olarak görmekte. Elbette küresel saldırının niteliği ve araçları da üzerinde kapsamlı biçimde durulan konulardan.

Özellikle Birleşik Devletlerdeki evangelist gerici akımlarla ilgili yazılanları okudukça ülkemizdeki bu türden gerici hareketlerin nereden, nasıl beslediklerini anlamak kolaylaşmakta. En önemlisi de bu gerici küresel hareketin, neoliberalizmle dile pelesenk edilen ve bir o kadar da aşındırılan, yıpratılan, değersizleştirilen “demokrasi” ve “özgürlük” kavramlarını nasıl kullandığına dair verilen örnekler hayli öğretici. Yazarlar her türlü baskı ve sömürünün, gericiliğin, insanlık dışılığın bu iki sözcük etrafında nasıl meşrulaştırıldığını somut örneklerle okuyucuya göstermekler,

Mclaren ve Jaramillo, kitap boyunca eleştirel pedagoji anlayışlarını, bu yeni anlayışları etrafında yürütülecek olan mücadelenin amacı, örgütsel yapısı ve niteliği hakkında detaylı bilgiler vermekteler. Özellikle ilke düzeyinde ortaya konmuş görüşleri özetlemek ve onları değerlendirmek böyle bir tanıtım yazısının boyutlarını aşar. Ancak üzerinde durulmasının gerektiği de açıktır.

Pedagoji ve Praksis, Kemal İnal ve Kadir Asan tarafından dilimize çevrilmiş ve Kalkedon yayınlarının Eğitim ve Kültür Dizisinin 15. kitabı olarak yayınlanmıştır.

Peter McLaren’nin, Türkçe’deki Kitapları

v  Che Guevera, Paulo Freire ve Devrimin Pedagojisi

v  Kapitalistler ve İşgalciler,

v  Kızıl Tebeşir

v  Pedagoji ve Praksis

Bu kitaplar, Kalkedon yayınları tarafından yayınlanmıştır.

P.Mclaren için; http://www.gseis.ucla.edu/faculty/pages/mclaren/Paylaş | | Yorum Yaz
7019 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yetişkinler Eğitimi: Kavramlarıyla Muzdarip Bir Eğitim Alanı* - 09/06/2011
“Anadolu’da Aydınlama Ateşini Yakanlar” - 09/06/2011
“Çocukların Kültürel Etkinlikleri” - 09/06/2011
“Siyasal İslam ve Liberalizm” - 09/06/2011
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 22° 10°
Saat