Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret441644

Murat Kaymak

Murat Kaymak

Murat Kaymak
murat@muratkaymak.com
PİSA Yada Eğitimde Neden Başarısızız?
02/01/2017

 

Soru, "neden" ile kurulduğuna göre "sonucun" yani başarısızlığın bulunduğu yerde olmasını beklersiniz. 


Neden-sonuç bağlamlı düşünme, sonuç ile neden arasında, yakın, görülebilir, tespit edilebilir, anlamlı kılınabilir bir bağın olduğunu bize düşündürür.

Sonuç okulun özneleri olan öğrencilerle ilgili olduğuna göre, neden de hemen orada aranmalıdır.
  
Nitekim şu ana kadar PİSA ve diğer sınavlar üzerine epey yazı yazıldı, konuşuldu. Yazılanlarda, konuşulanlarda; yazanların, konuşanların öncelikleri, değer yargıları, ideolojik tutumları bir yığın neden ortaya koydu. Örneğin denildi ki, 4+4+4'ün getirdiği yıkımdır, eğitimde dinselleşmenin, yarışmacı eğitimin sonucudur, öğretmenler yetersizliği etkendir, başarısızlık sistemde değil meslek liselerinde gibi nedenler ileri sürüldü. Okullar arasındaki eşitsizlikler giderilemediği için böyle bir başarısızlık yaşanmıştır denildi.

PİSA başarısızlığı için öne sürülen bütün bu nedenler, çeşitli biçimlerde başarısızlıkta etkili olmaktadır, olmaya devam etmektedir.

Ancak bu nedenler, eğitim denilen toplumsal olgunun onun kurumları olan okulun değişim dinamikleri ve biçimlenişi üzerine daha bütünsel bir bakış açısından bakıldığında, önemli sorunlar içerdiği görülecektir.

Bunu anlayabilmek için şu soruyu sormamız gerekiyor, yukarıda gösterilen nedenler, ortadan kaldırılsa başarı denilen şey gerçekleşecek midir? Sanırım soruya evet olacaktır demek mümkün değildir.


Benim burada kısaca dile getirmek istediğim şey, okul ve toplum arasındaki ilişkidir. Okul, toplum diyalektiği anlaşılmadan ileri sürülen nedenler kendi başına doğru, hatta kanıtlanabilir olsalar dahi tek başına bir anlam ifade etmeyecektir.

Toplum, okul için, dolayısıyla eğitim ortamı için iklim gibidir. İklim, doğada nasıl kendine uygun eko sistem yaratıyorsa, her toplumun okulu da o toplumun yarattığı, onun devamını sağlayacak olan küçük bir eko sistemdir.

Başarı için önce okula değil, tersine topluma müdahale edilmeli.

Toplumun diğer kurumlarında başarı önündeki engeller kaldırılmalıdır. Örneğin, liseyi, üniversiteyi bitiren öğrenci gelecekte nasıl olursa olsun işsiz kalacağını biliyorsa, kendisinin toplum içinde eğitimde kazandıklarının değil de başka ilişkilerinin belirleyici olduğunu görürse, kendini başarı için güdüler mi?

Eğer cevabınız hayır ise o zaman istihdam ilişkilerini belirleyen etkenlere müdahale etmeniz gerekecektir.

Müdahale elbette önemlidir.

Bizim yukarıda kullandığımız "iklim" benzetmesine odaklanmanızı öneririm. Başarı uygun ortam ister. Nasıl ki bazı canlı türleri bazı iklimlerde yaşıyorsa başarı da kendine uygun ortamda oluşur. Uygun ortamdan amaç, nitelikli öğretmen, iyi bir müfredat, içinde her türlü ders materyallerinin bulunduğu okuldan ibaret değildir. Bir bütün olarak okulun bulunduğu ortamda, öğretmenlerde, öğrencilerde, velilerde etkili olan kültürel değerlerdir. Yaşamlarını sürdürdükleri koşullardır.

Başarı için eve, sokağa odaklanmalıyız. Çocuklar yaşamlarının büyük bölümün buralarda geçirirler.

Okulun amaçları, okulun kültürü başarı için düzenlenmiş, oluşmuş, herkes tarafından paylaşılıyorsa buna karşılık evden, sokaktan desteklenmiyorsa başarı sınırlı ve sürdürülebilir bir durum olmaz.

2.1.2017

Bu konuda benzer bir değerlendirme için. PİSA Sınavında Neden Başarısız Oluyoruz? Paylaş | | Yorum Yaz
116 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Düşündüğün Gibi Yap! - 15/01/2018
Görülüyor ki insan, görüşleriyle çelişen, ters düşen bir davranışı yapmaya zorlanır, böyle bir durum içine sokulursa ve bunu da kendine açıklamakta zorlanırsa, görüşleri istenilen durumda değiştirilebilinmektedir.
"Ulusalcı" Zırvalığı - 14/01/2018
Merak ediyorum ulusalcı adlandırmasıyla ne anlatılmak isteniyor? Sabah akşam bu kavram üzerinden birilerine küfredenler bir açıklasalar da öğrensek.
Aklı Kiraya Vermek! - 13/01/2018
"Aklı kiraya vermek" deyimi ise çift yönlü bir anlam içerir. Akılın değerli olduğunu kabul ile değerli olanın başkasına verilmemesi gerektiğini söyler. Üstelik karşılığında bir şey elde edilse bile bu yapılmamalıdır, öğüdünü taşır.
Anadilde Eğitim Talebi Üzerine - 22/11/2017
Bir dilin resmi dil olması o toplumda konuşulan diğer dillerin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Bu dillerin önemsizleştirilmesi için neden olarak gösterilemez.
Emin Özdemir'i Anlamak/Anlatmak - 02/09/2017
Eski adıyla Basın Yayın Yüksek Okulu yeni adıyla İletişim Fakültesinde geçen bir ömür ve binlerce öğrenciye hocalık yapmak var.
Eğitimde Temel Sorun Yoktur! - 16/05/2016
Eğitim kurumu, toplumu oluşturan aile, ekonomi, politika kurumları gibi kendiliğinden var olmaz. Bunların varlığına bağlı olarak ortaya çıkan bir kurumdur.
Sınavdan Sorgulamaya - 29/12/2015
Oysa felsefe dersi veren bir öğretmen olarak bir soru sormuş isem onun tek cevabı vardır. Ne ben, ne öğrenci bu ikiliyi bir bütün olarak görmeyiz.
Arapça Değil Sorun Arapçanın Din Dersi Yapılması - 26/10/2015
Bilimi, pedagojik ilkeleri göz ardı eden bir anlayışın başarılı olması mümkün değildir.
Torba - 24/08/2015
Bazen yapıldığı şeyin adını taşır: Bez torbası, pamuklu torba, naylon torba, kağıt torba gibi.
 Devamı
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 27° 13°
Saat