Üyelik Girişi
Kategoriler
Videolar
Site Haritası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret426112

Murat Kaymak

Murat Kaymak

Murat Kaymak
murat@muratkaymak.com
PİSA Yada Eğitimde Neden Başarısızız?
02/01/2017

 

Soru, "neden" ile kurulduğuna göre "sonucun" yani başarısızlığın bulunduğu yerde olmasını beklersiniz. 


Neden-sonuç bağlamlı düşünme, sonuç ile neden arasında, yakın, görülebilir, tespit edilebilir, anlamlı kılınabilir bir bağın olduğunu bize düşündürür.

Sonuç okulun özneleri olan öğrencilerle ilgili olduğuna göre, neden de hemen orada aranmalıdır.
  
Nitekim şu ana kadar PİSA ve diğer sınavlar üzerine epey yazı yazıldı, konuşuldu. Yazılanlarda, konuşulanlarda; yazanların, konuşanların öncelikleri, değer yargıları, ideolojik tutumları bir yığın neden ortaya koydu. Örneğin denildi ki, 4+4+4'ün getirdiği yıkımdır, eğitimde dinselleşmenin, yarışmacı eğitimin sonucudur, öğretmenler yetersizliği etkendir, başarısızlık sistemde değil meslek liselerinde gibi nedenler ileri sürüldü. Okullar arasındaki eşitsizlikler giderilemediği için böyle bir başarısızlık yaşanmıştır denildi.

PİSA başarısızlığı için öne sürülen bütün bu nedenler, çeşitli biçimlerde başarısızlıkta etkili olmaktadır, olmaya devam etmektedir.

Ancak bu nedenler, eğitim denilen toplumsal olgunun onun kurumları olan okulun değişim dinamikleri ve biçimlenişi üzerine daha bütünsel bir bakış açısından bakıldığında, önemli sorunlar içerdiği görülecektir.

Bunu anlayabilmek için şu soruyu sormamız gerekiyor, yukarıda gösterilen nedenler, ortadan kaldırılsa başarı denilen şey gerçekleşecek midir? Sanırım soruya evet olacaktır demek mümkün değildir.


Benim burada kısaca dile getirmek istediğim şey, okul ve toplum arasındaki ilişkidir. Okul, toplum diyalektiği anlaşılmadan ileri sürülen nedenler kendi başına doğru, hatta kanıtlanabilir olsalar dahi tek başına bir anlam ifade etmeyecektir.

Toplum, okul için, dolayısıyla eğitim ortamı için iklim gibidir. İklim, doğada nasıl kendine uygun eko sistem yaratıyorsa, her toplumun okulu da o toplumun yarattığı, onun devamını sağlayacak olan küçük bir eko sistemdir.

Başarı için önce okula değil, tersine topluma müdahale edilmeli.

Toplumun diğer kurumlarında başarı önündeki engeller kaldırılmalıdır. Örneğin, liseyi, üniversiteyi bitiren öğrenci gelecekte nasıl olursa olsun işsiz kalacağını biliyorsa, kendisinin toplum içinde eğitimde kazandıklarının değil de başka ilişkilerinin belirleyici olduğunu görürse, kendini başarı için güdüler mi?

Eğer cevabınız hayır ise o zaman istihdam ilişkilerini belirleyen etkenlere müdahale etmeniz gerekecektir.

Müdahale elbette önemlidir.

Bizim yukarıda kullandığımız "iklim" benzetmesine odaklanmanızı öneririm. Başarı uygun ortam ister. Nasıl ki bazı canlı türleri bazı iklimlerde yaşıyorsa başarı da kendine uygun ortamda oluşur. Uygun ortamdan amaç, nitelikli öğretmen, iyi bir müfredat, içinde her türlü ders materyallerinin bulunduğu okuldan ibaret değildir. Bir bütün olarak okulun bulunduğu ortamda, öğretmenlerde, öğrencilerde, velilerde etkili olan kültürel değerlerdir. Yaşamlarını sürdürdükleri koşullardır.

Başarı için eve, sokağa odaklanmalıyız. Çocuklar yaşamlarının büyük bölümün buralarda geçirirler.

Okulun amaçları, okulun kültürü başarı için düzenlenmiş, oluşmuş, herkes tarafından paylaşılıyorsa buna karşılık evden, sokaktan desteklenmiyorsa başarı sınırlı ve sürdürülebilir bir durum olmaz.

2.1.2017

Bu konuda benzer bir değerlendirme için. PİSA Sınavında Neden Başarısız Oluyoruz? Paylaş | | Yorum Yaz
22 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Düşündüğün Gibi Yap! - 15/01/2018
"Ulusalcı" Zırvalığı - 14/01/2018
Aklı Kiraya Vermek! - 13/01/2018
Emin Özdemir'i Anlamak/Anlatmak - 02/09/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 12° 3°
Saat